آموزش ساخت راکت در آزمایشگاه شیمی

  آزمایشگاه شیمی جایی است که می توانید خودتان را کشف کنید. این عقیده بسیاری از دانشمندان بوده است. اگر هدف علمی داشته باشید و بخواهید چیزی را برای نخستین بار بسازید و یا حتی اگر به دنبال تفریح و سرگرمی باشید، همیشه آزمایشگاه شیمی پذیرای شما خواهد بود.

  آموزش ساخت راکت هم یکی از همان آزمایش هایی است که در کنار اهداف آموزشی و علمی، هیجان زده تان خواهد کرد.

  در این آزمایش می خواهیم لحظات جذابی را کنار یکدیگر تجربه کنیم. پس با شیمی معدنی و آموزش ساخت راکت شیمیایی همراه باشید.

  مواد مورد نیاز

  ۱- یک عدد بطری پلاستیکی خالی به همراه درپوش

  ۲- چسب نواری (یا چسب برق)

  ۳- سه عدد مداد

  ۴- جوش شیرین

  ۵- سرکه

  ۶- قیف

  ۷- دستمال لوله ای

  ۸- نظارت بزرگترها

  مراحل اجرا

  سه مداد را به کمک چسب نواری و یا چسب برق (لنت) به دور بطری پلاستیکی می چسبانیم. بهتر است مدادها با زاویه حدودی ۱۲۰ درجه قرار بگیرند. سپس با قراردادن یک قیف در دهانه بطری، سرکه را به ظرف اضافه می کنیم. باید سرکه به اندازه نصف حجم بطری افزوده شود.

  در ادامه یک ورق از دستمال لوله ای را برداشته و آن را تبدیل به یک لایه می کنیم (اگر به لبه دستمال دقت کنید، ۲ یا ۳ لایه به هم چسبیده اند که می توان به راحتی آنها را جدا کرد). به اندازه  ۲ قاشق چایخوری از جوش شیرین را درون دستمال کاغذی تک لایه ای قرار می دهیم و آن را می پیچیم. بسته ساخته شده در مرحله ۴ را درون بطری انداخته و بلافاصله با درپوش، آن را می بندیم.

  بطری را کمی تکان داده و آن را از سمتی که بسته ایم بر روی میز قرار می دهیم تا واکنش میان سرکه و جوش شیرین انجام شود. فراموش نکنید که باید از میز فاصله بگیرید تا محلول اسیدی بدست آمده به شما صدمه نزند.
   

   

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت شیمی معدنی ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس