پانسمان پلیمری

    محققان بخش رشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بهره گیری از پلیمرهای طبیعی، پانسمان های مرطوبی را برای ترمیم انواع زخم های بستر و دیابتی ارائه دادند که علاوه بر ترمیم زخم، موجب تحریک رگ زایی خواهد شد.

    به گزارش شیمی معدنی و به نقل از ایسنا، پانسمان هیدروژل ورقه ای نوعی پانسمان مرطوب است که با ایجاد رطوبت در سطح زخم، باعث تسریع روند بهبودی زخم می گردد.

    آنچه که باعث ترمیم زخم می شود، حفظ محیط مرطوب و ممنوعیت از ایجاد محیط خشک در بستر زخم است. عملکرد اصلی پانسمان مرطوب، جلوگیری از کمبود آب در بافت و پیشگیری از مرگ سلولی است.

    با ترویج رشد عروق خونی و افزایش فیبروپلاست های پوستی و نیز تخریک تولید بافت گرانوله، باعث بهبود سریع زخم خواهد شد. فراهم کردن محیط مرطوب سبب از بین رفتن بافت مرده پوست خواهد گردید.

    طبق گفته پژوهشگران این پروژه، فرمولاسیون این پانسمان از مزایایی چون تسریع روند تشکیل بافت اپی تلیال، افزایش تولید پروتئین های ماتریکس خارج سلولی مانند کلاژن، مدیریت اگزمای زخم و همچنین کاهش درد و التهاب برخوردار است.

    بر این اساس در مقایسه با روش های سنتی، استفاده از پانسمان های نوین هیدروژلی که بر پایه پلیمرهای طبیعی طراحی و توسعه یافته اند، بسیار سریع تر و البته به صرفه تر برای بیمار است.

    پلیمرهای طبیعی از آن جهت مورد توجه قرار گرفته اند که علاوه بر سازگاری زیستی، تجزیه زیستی و شباهت شان به ماتریکس خارج سلول (ECM)، در ترمیم بافت های آسیب دیده با تحریک و القای روند بهبود زخم موثر می باشند.

    باید یادآور شد که از این پانسمان می توان در ترمیم زخم های ناشی از خراش یا بریدگی، زخم های بستر، زخم های ناشی از دیابت، زخم های حاد و مزمن، جراحی و آسیب های ناشی از نارسایی عروق استفاده کرد.

    طبق اعلام محققان، پس از انجام آزمایشات نهایی و کسب مجوزهای لازم، تولید و عرضه این نوع پانسمان پلیمری شروع خواهد شد.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت شیمی معدنی ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس