لباس های هوشمند به زودی به بازار می آیند

  پژوهشگران یک دانشگاه آلمانی موفق شدند نوعی بافت هوشمند بسازند که ضمن حفظ راحتی فرد، قابلیت رسانایی الکتریکی را نیز دارد.
  چند سالی است که کاربری تلفن های هوشمند، خانه های هوشمند و البته ساعت های هوشمند به حدی رسیده که تقریبا هر انسانی از آنها استفاده می کند و کم و بیش با آنها آشنا است.
  اکنون محققان به دنبال توسعه روش هایی برای ساخت پوشاک کاملا هوشمند هستند. برای دستیابی به این هدف، نیاز به پارچه هوشمندی است که رسانای برق باشد اما پارچه هایی که تا به امروز عرضه شده اند، هوا را به خوبی از خود عبور نمی دهند و انعطاف پذیر و راحت نیستند که این موضوع مانع از کاربرد روزمره آنها می شود.
  حالا یک گروه بین المللی از پژوهشگران راهی برای ساخت و توسعه بافت های رسانا پیدا کرده اند که رفتار آن همچون دیگر پارچه ها است. این تحقیق در مجله علمی Flexible Electronics منتشر شده است.
  تیمی از دانشمندان با سرپرستی «آندریاس گرینر» از دانشگاه بایرنوت آلمان و دانشگاه دانگ هوای چین و همینطور دانشگاه جنگلبانی نانجینگ سنگاپور، به پژوهش در رابطه با یک نوع پارچه هوشمند با کیفیت بالاتر می پردازند.
  آنها به این نتیجه رسیده اند که از طریق یک فرآیند تولید ویژه می توانند یک نوع ماده بدون بافت ایجاد کنند. این پارچه ضمن حفظ آسایش و راحتی فرد، می تواند رسانای برق نیز باشد.
  برعکس ساز و کار استفاده شده برای تولید هوشمندترین بافت ها، این گروه از سیم فلزی در پارچه استفاده نکرده و به جای آن، یک الگوی تغییر یافته ریسندگی برقی کلاسیک به کار برده است تا قابلیت ترکیب فیبرهای پلیمری کوتاه را با سیم های نقره در یک مایع داشته باشد.
  در ادامه این ترکیب، پالایش و خشک می شود و برای مدت زمانی کوتاه به منظور تولید بافت هوشمند حرارت می بیند.
  گفتنی است که از این فرآیند برای تولید و ساخت منسوجات بدون بافت استفاده می شود.
  ماده مورد تحقیق پژوهشگران کاربردهای بالقوه و بسیار متعددی دارد؛ به عنوان مثال یک بخش از لباس را می توان با سلول های خورشیدی پوشاند که نور خورشید را به گرما تبدیل کرده و لباس را در یک روز سرد، گرم می کند.
  حسگرهای استفاده شده در یک لباس ورزشی می توانند به ردیابی معیارهای سلامت و تناسب اندام بپردازند و آنها را در یک دستگاه جفت شده با لباس ذخیره کنند یا جیب لباسی از جنس این پارچه، می تواند در نقش شارژر دستگاه های هوشمند همچون تبلت یا تلفن همراه ظاهر گردد.
  لازم به ذکر است که کاربرد این نوع پارچه فقط محدود به لباس نیست. «گرینر» در یک نشست مطبوعاتی با خبرنگاران پیشنهاد استفاده از این پارچه به عنوان روکش صندلی هواپیما یا خودرو را مطرح کرده است. در این مثال، مسافران می توانند دستگاه های خود را بدون ترک جایگاه خویش شارژ کنند. هر وسیله ای که از این پارچه در آن استفاده شده باشد، می تواند به یک جهش بسیار بزرگ و صنعتی دست یابد.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت شیمی معدنی ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس