لایه اوزون

  طبق جدیدترین یافته های محققان، علی رغم بهبودهایی که در ماه های گذشته بر روی حفره های ایجاد شده لایه اوزون بر فراز قطب جنوب شاهد بودیم، اکنون مشخص شده که قطر این لایه در بخش های دیگری از کره زمین نازک شده است.

  همانطور که می دانید، در بخش استراتوسفر جو، لایه اوزون تشکیل می شود و مانع ورود حجم وسیعی از پرتوهای UV خورشید به درون زمین می گردد. این پرتو برای مولکول های DNA انسان ها و حیوانات مضر است.

  یکی از مهمترین دلایل تخریب لایه اوزون، مواد شیمیایی خطرناک کلرو فلوئورو کربن بوده است؛ اگر چه در دهه ۸۰ میلادی، ۱۹۷ کشور در شهر مونترال کانادا یک سازوکار منسجم را برای محافظت از این لایه امضا کرده و به واسطه آن متعهد شدند انتشار مواد شیمیایی مخرب این لایه را کاهش دهند.

  اکنون و بعد از گذشت چند سال از آن تاریخ،‌ دانشمندان پی بردند که به دنبال افزایش دمای زمین، گرمایی که در بالای بخش کم فشار قطب جنوب جریان می یابد، مانع شکل گیری بسیاری از ابرهای استراتوسفر مخرب اوزون می شود و به همین دلیل، فرآیند بهبود این لایه با سرعت بیشتری انجام شده است.

  اما در تحقیقی بین المللی که در مجله مجله علمی ACP چاپ شده، پژوهشگران تاکید کرده اند که بنا به دلایل نامعلومی،‌ اوزون در لایه های زیرین استراتوسفر در حال ناپدید شدن است.

  لایه ای که تحت تاثیر این پدیده قرار گرفته از عرض جغرافیایی ۶۰ درجه شمالی در کانادا و روسیه عبور کرده و تا عرض جغرافیایی ۶۰ درجه جنوبی در مرز قطب جنوب، گسترده شده است.

  پژوهشگران این پروژه برای ساخت مدل دقیقی از تغییرات اوزون، اطلاعات جمع آوری شده از ۱۱ مجموعه داده گوناگون در مدت زمان ۳۰ سال گذشته را تجزیه و تحلیل کرده اند.

  William Ball  که سرپرست این تحقیق بوده، می گوید:

  اشخاص و سازمان های زیادی در گردآوری داده ها کمک کرده اند. این مطالعه نمونه ای از تلاش بین المللی جهت نظارت بر لایه اوزون و تخمین سطح تغییرات آن است.
© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت شیمی معدنی ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس