تحقیق جدیدی که اخیرا در Canada انجام گرفته است این فرضیه را اثبات می‌کند که سرطان ریه و به‌خصوص ادنوکارسینوما (adenocarcinoma) ممکن است از راه‌های هوایی انتشار یابد. وقوع فرضی متاستاز داخل ریوی در سرطان ریه می‌تواند ازلحاظ بستری بیمار، مدیریت بیماری و مدت زمان حیات فرد مبتلا دارای اهمیت باشد.

  سرطان ریه شایع‌ترین و کشنده‌ترین نوع سرطان در سراسر جهان است و فرد پس از ابتلا به آن زمان حیات بسیار کوتاهی دارد (در ۶ تا ۱۸ درصد موارد حدود پنج سال). در ۳۰ درصد موارد سرطان ریه Adenocarcinoma از سلول‌های سنگ فرشی بافت ریه عبور می‌کند. مکانیسم شایع متاستاز داخل ریوی به‌صورت پراکندگی توسط خون (یعنی با خون حمل می‌شود) است. گرچه پراکندگی وریدی محلی نیز رخ می‌دهد اما پراکندگی سیستماتیک همراه با درگیر شدن ثانویه ریه شایع‌تر است.

  نویسندگان این تحقیق که در مجله American Journal of Roentgenology آن را به چاپ رسانده‌اند می‌گویند:

  «شواهد زیادی نشان می‌دهد که گسترش سرطان از راه مسیرهای هوایی داخل ریوی ممکن است وجود داشته باشد و تشخیص داده نشود. پس متاستاز از راه هوا باید از ضایعات چندگانه در سرطان ریه تمایز داده شود. تکنیک‌های تصویربرداری می‌توانند درزمینهٔ تشخیص انواع متاستاز از طریق هوا به ما یاری برساند.»

  در صورت تمایل می‌توانید مقاله کامل این مطلب را به زبان انگلیسی از لینک منبع مشاهده کنید، اگر مقاله رایگان نبود از بخش دانلود رایگان مقالات، مقاله کامل را به صورت PDF دریافت کنید.

  منبع:
  American Journal of Roentgenology

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت شیمی معدنی ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس