تولید الکتریسیته از دستمال بازیافتی

  دانشمندان دانشگاه آمستردام هلند روشی برای تولید الکتریسیته از دستمال های بازیافتی توالت ارائه داده اند.

  به گزارش شیمی معدنی و به نقل از زی نیوز، صرفه جویی در مصرف انرژی به یک اصل تبدیل شده که دائما به آن اشاره می شود و اکنون دانشمندان نیز در این زمینه روش های مختلفی برای بهینه سازی مصرف ارائه می دهند.

  در تازه ترین دستاوردهای حوزه علم شیمی، پژوهشگران روشی برای تولید الکتریسیته از دستمال های بازیافتی توالت بدست آورده اند؛ البته این فرآیند نه تنها به صرفه جویی در انرژی کمک می کند که در پاکسازی محیط زیست نیز روشی سودمند محسوب می شود.

  دانشمندان دانشگاه آمستردام هلند اظهار کردند: «از دستمال توالتی که بازیافت می شود، می توان برای تولید برق تجدیدپذیر از طریق یک فرآیند دو مرحله ای با هزینه برابر با تأسیسات برق خورشیدی مسکونی استفاده کرد. بدین ترتیب مشکلات مربوط به دفن زباله های شهری و وابستگی به سوخت های فسیلی نیز رفع خواهد شد.»

  گفتنی است دستمال توالت منبع غنی ای از کربن و ۷۰ الی ۸۰ درصد سلولز به صورت خشک است.

  به طور میانگین مردم اروپای غربی در سال حدود ۱۰ تا ۱۴ کیلوگرم زباله دستمال توالت به ازای هر نفر تولید می کنند. میزان انباشته شدن این مواد در فیلترهای فاضلاب شهری نیز قابل توجه است.

  سلولز موجود در دستمال توالت از درختان تولید می شود؛ در نتیجه جریان الکتریسیته تولیدی با این روش نیز انرژی تجدیدپذیر محسوب می شود.

  آنان در این روش از دستگاه هایی برای تبدیل دستمال توالت استفاده شده به گاز در دمای بالا با سلول های سوختی اکسید جامد و تبدیل مستقیم به الکتریسیته استفاده کردند.

  هدف این گروه از انجام این پروژه، ارزیابی سیستم در مقیاس ۱۰۰۰۰ تن زباله دستمال توالت سالانه بود. آنان سیستم طراحی اولیه و همچنین عملکرد الکتریکی و کارایی کلی را بر اساس محاسبات توازن توزیع انرژی بررسی کردند.

  اگرچه هزینه های این سیستم به علت مبالغ سرمایه گذاری سلول های سوختی نسبتا بالا است اما امید می رود با پیشرفت سلول های سوختی، هزینه ها کاهش یابد.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت شیمی معدنی ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس