جهان هستی

  محققان در تازه ترین دستاوردهای خود موفق شدند ماده ای را کشف کنند که طبق نظر آنها، نیمی از جهان هستی را تشکیل داده اما تاکنون ناشناخته بوده است.

  به گزارش شیمی معدنی و به نقل از علم روز، دانشمندان پیش از این بر اساس مدل های کامپیوتری پیش بینی کرده بودند که میزان ماده موجود در جهان می بایست ۲ برابر چیزی باشد که طبق مشاهدات کیهانی شناسایی شده است و اکنون دو گروه از محققان توانستند این ماده ناآشنا را پیدا کنند.

  این ماده شگفت انگیز حدود ۸۰ درصد جرم جهان هستی را به خود اختصاص داده و تاکنون به عنوان ماده سیاه شناخته می شد؛ همچنین از ذراتی به نام “بریون” تشکیل شده است.

  این ذرات زیر اتمی سنگین از سه ذره بنیادی کوارک ساخته شده ‌اند. محققان توانستند بریون‌ های گم شده را در فضای بین رشته‌ های گازی که کهکشان‌ ها را به یکدیگر متصل می ‌کنند، بیابند.

  از آنجا که این گازها چندان داغ نیستند و انرژی زیادی را آزاد نمی ‌کنند، با استفاده از تلسکوپ‌ های اشعه ایکس قابل مشاهده نیستند و به همین علت محققان از اثر “سونیائف زلدوویچ” که رفتار نور باقی‌ مانده از انفجار عظیم را هنگام عبور از میان گازهای داغ توصیف می‌ کند، برای مشاهده این گازها استفاده می‌ کنند.

  در واقع با عبور نور از این رشته‌ های گازی، بخشی از الکترون‌ های گاز پراکنده شده و گاز یونیزه موجب اعوجاج پس زمینه مایکروویو کیهانی می‌شود.

  محققان با استفاده از اطلاعات به دست آمده از ماهواره پلانک تلاش کردند این پدیده را مدل ‌سازی کنند و در نهایت توانستند ذرات بریون را در بین رشته‌ های گازی بیابند.


  مطالب مفید زیر را بخوانید

  دیدگاه ها

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت شیمی معدنی ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس