جایزه نوبل شیمی

  جایزه بین المللی نوبل شیمی در سال ۲۰۱۷ به صورت مشترک به یواخیم فرانک، ریچارد هندرسون و ژاک دویشه اعطا شد.

  به گزارش شیمی معدنی، در جریان بزرگترین کنفرانس علمی جهان که عیار دستاوردهای دانشمندان در مدت زمان یک ساله سنجیده می شود، طبق سنتی دیرینه و به پاس قدردانی از خدمات آنان، به تأثیرگذار ترین پژوهش و تیم تحقیقاتی آن مدال نوبل اهدا می گردد.

  موضوعات علمی جایزه نوبل در رشته های ریاضی، علوم زیستی، فیزیک، محیط زیست، ادبیات و شیمی طبقه شده اند.

  در سال ۲۰۱۷، سه دانشمند به نام های یواخیم فرانک، ریچارد هندرسون و ژاک دویشه به دلیل تلاش های خود در زمینه “الکترون کریومیکروسکوپی برای شناخت ساختار بیومولکول ها در محلول با رزولوشن بالا” موفق به کسب جایزه نوبل شیمی شدند.

  روش فوق تصویر برداری از بیومولکول ها را ساده سازی کرده و بهبود می بخشد.

  ژاک دویشه بیوفیزیکدان سوئیسی ۷۵ ساله از دانشگاه لوزان، یوآخیم فرانک بیوفیزیکدان آلمانی ۷۷ ساله از دانشگاه کلمبیا در نیویورک و ریچارد هندرسون، زیست‌ شناس مولکولی و بیوفیزیکدان اسکاتلندی ۷۲ ساله که بیشتر به طور مستقل فعالیت می‌کند، برندگان نوبل شیمی ۲۰۱۷ هستند.

  آکادمی سلطنتی علوم سوئد در بیانیه خود، ضمن اهدای جایزه ۱٫۱ میلیون دلاری به این گروه پژوهشی، اعلام کرد که روش آنها دانش بیوشیمی را وارد دوره جدیدی کرده است.

  این آکادمی اضافه کرد: «دانشمندان اکنون با استفاده از این روش می توانند بیومولکول ها را در میان انتقال منجمد کنند و سازوکارهایی را که تا پیش از این قابل مشاهده و بررسی نبودند، به شکل تصویری ببینند که این روش می تواند برای فهم اصولی شیمی و توسعه داروها مؤثر باشد.»

  جایزه نوبل شیمی یکی از پنج جایزه نوبل است که از سال ۱۹۰۱ هر سال از سوی آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعطا می‌شود. این جایزه بزرگترین جایزه‌ای شناخته می‌شود که یک شیمیدان می‌تواند آن را دریافت کند.


  مطالب مفید زیر را بخوانید

  دیدگاه ها

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت شیمی معدنی ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس